Ako vybrať odšťavovač?

Je jar, začiatok roka 2019, a každý z nás sa tak trochu zamýšľa nad sebou a nad svojím životom. A tak je to správne, a tak by to malo byť… Ak chcete žiť zdravo, a byť NAOZAJ zdravý, tak bez dostatočného prísunu ovocia a zeleniny sa to ani dnes, (žiaľ či našťastie), nezaobíde! Zbytočne budete jesť kadejaké doplnky výživy a drahé výživové produkty, ak sa naozaj nestravujete zdravo, poctivo a vyvážene! Chápem, že občas sa nejaký ten prehrešok voči zdravej strave predsa len urobí, no nemalo by to byť ´vo veľkom´, a ani príliš často. (MAX. tak raz za mesiac:))

Pokiaľ ale (pri dnešnej rýchlej a hektickej dobe), naozaj nevládzete /alebo skôr nestíhate/, zjesť kvantá tých prírodných antioxidantov v ich prirodzenej forme (=pár kilov mrkvy, jabĺk či pomarančov/denne), tak skvelou alternatívou k tomu, je čo najčastejšie používať odšťavovače. A prečo práve tie?!

Pretože sú to NAOZAJ skvelí, šikovní a moderní pomocníci, ktorí veľmi rýchlo zabezpečia, aby vám žiadne potrebné vitamíny, minerály a živiny už nikdy viac nechýbali!  A navyše vám ich vždy naservírujú v chutnej, lákavej a zaujímavo sfarbenej, (polo)tekutej forme. PLUS máte, vlastne, na každý deň nejaký ten krásny, zdravý a nealko drink k telke, k PC či ku knihe zabezpečený! Tak čo viac si ešte môžete priať?! 😛

P.S.: Stačí sa len porozhliadnuť, ktorý ´vyšťavený, zdravý drink´ či smoothie by sa (k) vám hodil najlepšie, prípadne s ktorým by ste najviac vedeli očariť svoju najbližšiu návštevu… a hor´sa do jeho prípravy! Tak nech vám chutí a ´Na Vaše zdravie!´

 

Ako vybrať ten pravý?!

A keď sme už vlastne pri tých odšťavovačoch, tak ktorý ODŠŤAVOVAČ je ten pravý a NAJ, a prečo?! Práve TU a TERAZ vám vysvetlím ich základné rozdelenie + to, pre aké ovocie/zeleninu, sa ten-ktorý prístroj hodí NAJlepšie.

Dovolím si tvrdiť, že TOTO MOJE ROZDELENIE odšťavovačov je najucelenejšie a najzrozumiteľnejšie, aké na slovenskom internete momentálne (1/2019) nájdete. Samozrejme, každú jednu informáciu si môžete pre istotu overiť aj z množstva iných zdrojov, no myslím, že som spravila maximum pre to, aby som vám to tu rozpísala čo možno NAJjednoduchšie, NAJjasnejšie a zároveň NAJobjektívnejšie, ako sa dalo.

Môžete si TOTO rozdelenie zapamätať / brať ho ako pomôcku pri nákupnom rozhodovaní /pri porovnávaní rozličných produktov/ odfotiť si ho do mobilu / alebo aj dať ho zdieľať / +odporučiť známemu, o ktorom viete, že práve zháňa “dobrý a nie moc drahý odšťavovač”.

Takže, aby sme to zobrali naozaj zoširoka a zo všeobecna, odšťavovať ovocie či zeleninu môžete NAOZAJ všelijako. Existuje až 6 rôznych možností a spôsobov odšťavovania, pričom ja osobne uprednostňujem a určite vám odporúčam len prvé DVE (najbežnejšie) kategórie, a to ODŠŤAVOVAČE: Odstredivé a Šnekové.

A prečo práve tie? Pretože sú skutočne praktické, rýchle, ľahko ovládateľné, finančne dostupné, a vhodné na každodenné používanie do bežných rodín a do klasických domácností. Vyznačila som ich zelenou farbou, aby ste sa vedeli zorientovať hneď, ako sa na tento rozpis pozriete. Ďalšie (nasledujúce) 4 kategórie som označila červenou, aj spolu s krátkym popisom, čo sa mi na nich objektívne (a subjektívne:)) nepáči.

 

Takže:

AKO dostať zo zeleniny a z ovocia MAXIMUM?!   / A /  Čo na to treba?!:

 

 1. ODSTREDIVKY = Odstredivé odšťavovače = Vysokootáčkové = „Centrifugy“ 
 2. ZÁVITOVKY = „ŠNEKY = SLIMÁCI“ = LISY = Šnekové odšťavovače = Slimákové = Pomalé = Jednohriadeľové (delia sa na vertikálne lisy alebo horizontálne lisy) = Dvojfázové = Málo/nízko-otáčkové = Lisovanie za studena
 3. DVOJHRIADEĽOVÉ odšťavovače /2 menšie hriadele/na koreňovú a listovú zel./dosť DRAHÉ/
 4. MLYNČEKY = odšťavovacie NADSTAVCE na elektrické mlynčeky /hlavne na domáci olej/
 5. MECHANICKÉ – ručné odšťavovače /ľahké a prenosné, ale FYZICKY NAMÁHAVÉ/
 6. KUCHYNSKÉ ROBOTY – multifunkčné – všestranné – viacúčelové /no až PRÍLIŠ VEĽKÉ/

 

A aký je ROZDIEL medzi (1.) Odstredivkou a (2.) Šnekom?!

 • ODSTREDIVKY                                                             ŠNEKOVÉ
 • * vysokootáčkové                                                          * nízkootáčkové
 • + rýchle                                                                          – pomalšie
 • + lacné                                                                           – drahšie
 • + skvelé na tvrdé ovocie/zeleninu                                 + skvelé na všetko (ALE z mäkkého ovocia urobia pyré)
 • – hlučné                                                                          + tichšie
 • – šťava rýchlo oxiduje, má veľa peny                             + šťava je kvalitnejšia, má málo peny