Ahojte. Na začiatok len taký krátky článok o tom, aké boli moje začiatky s kozmetikou, kedy som sa začala líčiť, a ako som postupne prešla z tej konvenčnej kozmetiky na tú prírodnú… 

Ja a moje detstvo v prírode

Asi to o mne ešte neviete, ale som človek, ktorý odmalička veľmi inklinoval k prírode – k lúkam, k lesom, aj k bylinkám. Ako školáčka som si z knižnice často požičiavala kadejaké zvieracie encyklopédie a herbáre, len aby som sa o tej našej faune a flóre dozvedela čo najviac.

Záľuba v bylinkách u mňa pretrvávala už od malička, a časom sa len trochu vyvíjala a menila… Pamätám si, ako sme s babkou na jar trhali žihľavu a púpavu pre malé kuriatka a kačičky, cestou do vinohradu zas v priekope repík a skorocel, a v jablkovom sade kyslý šťaveľ. Okrem toho sme na jar zbierali lipu a bazu, a na jeseň zase černice a šípky. A s mojou bláznivou tetou a ujom zase bláznivé aj jedlé huby… 😀

ja a biokozmetika

Ja 15+ a Oriflame

Dá sa povedať, že od prvého ročníka mojej strednej školy, som na pleť a aj na líčenie, takmer výlučne používala len prípravky od švédskej kozmetickej značky Oriflame, s ktorými som bola celých 20 rokov spokojná, a ktoré mi nikdy nespôsobili nijakú alergickú reakciu, a ani nijakú inú nepríjemnosť.

Keď si tak na to obdobie puberty spomínam, moje prvé začiatky s kozmetikou a líčením boli dosť neisté, a len veľmi pomaly som sa dostávala do tajov tejto ´vedy´. Aj vďaka Oriflejmu a jeho novinkovým prezentáciám, som sa však postupne naučila, ktorý produkt je na čo dobrý, ako má vyzerať starostlivosť o pleť, a ako sa má vlastne líčiť.

Ako sa však človek vyvíja a mení , aj ja som zrazu objavila čaro niečoho nového… A to práve čaro, silu a rozmanitosť čisto prírodnej kozmetiky, a tak som sama od seba začala uprednostňovať a vyhľadávať si práve tú. Celá tá výmena a nahradenie produktov od tých ´oriflejmových´ za tie ešte viac prírodné, neprebehla u mňa zo dňa na deň, a veru ani z týždňa na týždeň. A zväčša to tak ani u nikoho nebýva… Išlo o veľmi pomalý a prirodzený prechod, kedy som si spotrebovaný produkt už viac neobjednala z Oriflame, ale hľadala som za neho alternatívu v nejakej ešte prírodnejšej, a pritom stále cenovo dostupnej forme.

A tak ako už odjakživa platí, že „Kto hľadá, ten nájde“, tak som napokon aj ja našla to, čo mne a mojej pleti vyhovuje najviac. Snažím sa byť minimalista = kupovať a míňať čo najmenej, a tak tých mojich produktov tu nikdy nebude veľa. Pretože nechcem. Možno vás však predsa len niektoré bioprodukty inšpirujú… 😉

ja a biokozmetika

 

Ja 35+ a prírodná (bio)kozmetika

Čo všetko momentálne používam, a ktoré prírodné produkty sú na čo najvhodnejšie, sa dozviete v mojich ďalších podrobnejších blogoch. V skratke však musím povedať, že ak hľadáte luxusnejšiu alebo vyslovene ´luxusnú´ prírodnú kozmetiku, tak u mňa jej nájdete len veľmi málinko, prípadne aj žiadnu. Všetko, čo si kupujem, a o čom tu píšem, si totiž vyberám aj s ohľadom na peňaženku 🙂 a aktuálnu cenu produktu, (resp. s ohľadom na čo najvýhodnejší pomer cena/kvalita). A taktiež sa snažím uprednostňovať lokálne produkty –  ak je to možné a cenovo prijateľné. 

V zásade to môžem zhrnúť tak, že sa už snažím vyhýbať produktom, ktoré v sebe obsahujú nebezpečné chemické zložky, ako sú: silikón, minerálne oleje (z ropy), parabény BHT-BHA, PEG, EDTA. 

ja a biokozmetika 3