Nemecký či belgický? NO či BO?

nemecky-ci-belgicky.png Alternatívne riešenie pri výbere dobrého obranárskeho psa, ak nechcem práve nemeckého ovčiaka?! Potom to zaručene vyhráva Belgičák! Konkrétne belgický ovčiak Malinois! Odjakživa, čo si len pamätám, som chcela mať psa, a to najlepšie veľkého, krásneho a poslušného. Odjakživa som bola do psov blázon, a nerobilo mi problém, priblížiť sa k neznámym psom naozaj až nebezpečne blízko.

Nesplnený detský sen 🙁

Vždy som si ich so záujmom všímala, skúmala ich správanie, študovala o nich knihy a dokumenty, a tak po čase – vlastne ešte ako malá, som tú ich ´reč tela´ vedela pomerne dobre dešifrovať a odhadnúť. Aj keď pri tých pouličných a neznámych psoch, to bol vždy tak trochu hop alebo trop, asi som mala proste šťastie, že napriek mojej ´šialenej odvahe´ (OK, tak šialenstvu:)), ma žiaden z nich nikdy nepohrýzol a ani neroztrhal.

A hoci nejakí tí cudzí na mňa predsa len vyštekovali, a babkin pes mi (omylom) obšuchol pár prstov, nikdy som na tieto úžasné a krásne zvieratá nezanevrela. Pamätám si, že ako dieťa som vkuse omieľala to isté: „Chcem psa! Kúpte mi psa!“ alebo aj „Určite sa oňho skvele postarám..!“, no tento môj detský sen, sa mi vtedy nikdy nesplnil. Až teraz, keď som už veľká, a môžem si slobodne a sama zhodnotiť, kedy, akého a či vôbec  naozaj chcem (?!), som sa s definitívnou platnosťou rozhodla, jedného takéhoto havkáča, si predsa len zaobstarať.

Predchádzalo tomu množstvo zvažovania, porovnávania a zisťovania informácii, no keď som ich už nazbierala dostatok, šla som do toho! 😛 A musím povedať, že zatiaľ neľutujem. Na vlastnej koži som sa presvedčila, že môj vlastný pes je naozaj neskutočne prítulné a verné zviera, a ak mu doprajem čo i len kúsoček zo svojej pozornosti a lásky, on mi z nej potom vráti aj desaťnásobne viac.

Abba od Anagramy.sk
Abba s neodmysliteľnými hračkami 😛

Nemecký alebo belgický ovčiak?

Možno to bol aj mesiac, čo som sa rozhodovala medzi nemeckým ovčiakom, belgickým ovčiakom, československým ovčiakom, dobermanom, rodézskym ridgebackom a sibírskym huskym. Ale napokon som sa najviac zo všetkých, zahľadela do BO typu malinois, a začala si na internete zháňať inzeráty s ponukou čistokrvných šteniatok. Až napokon, jedného letného dňa, nastal ten parádny Deň D a ja som si to svoje malé Zlatíčko, menom ABBA, išla osobne zobrať až na Záhorie.

Abba + Anagramy

Zlatíčko Abba

Ale neoľutovala som to – ani vtedy, a zatiaľ ani teraz. A vlastne ešte nikdy doteraz! Abba, (tak isto ako aj každý iný malinois), je nesmierne oddaný, akčný a inteligentný pes, ktorý vám dodá energiu a chuť do života, aj keď vy sa už na jeho šibalstvách ani nevládzete smiať… Pokiaľ máte náladu pod psa, tak malinois vám ju zodvihne až nad psa. Alebo k vám vyskočí natoľko, aby vám dal mokrý božtek priamo na ústa. Alebo aj rovno do úst..!

Tak proste, takéto sú malinoisy, a je toho ešte veľmi veľa, čo by sa dalo o nich popísať.  Ak zháňate pre seba extra aktívneho, a nikdy neunaviteľného obranárskeho a strážneho psa, len sa ešte neviete rozhodnúť pre to správne plemeno, pozrite si o maliňákoch niečo viac. Buď v nejakej špeciálnej knihe, alebo všeobecne o výcviku psov či o psích plemenách.

Abba a Anagramy

Na Youtube zase nájdete veľké množstvo videí a komentárov o tom, akí tí maliňáci sú a ako ich cvičiť. Mňa napríklad zaujalo toto o Malinoisovi menom KILLER. Je to super video, kde malinois nádherne poslúcha a ´tancuje´ pri chôdzi. Hudbou tam je Galantis – Runaway //že ak nájdeš seba, tak nájdeš lásku// 😀

P.S.: Malinoisy sú neskutočne oddané a verné psy, no ak nemáte dostatok priestoru, času a trpezlivosti, aktívne sa im venovať, tak si radšej vyberte iné, a oveľa kšudnejšie plemeno!!! Lebo toto sú NAOZAJ až príliš aktívne, divé a priam neunaviteľné bytosti! A nezaslúžia si, aby trpeli strádaním, nezáujmom a nudou..! 😉

3 komentáre

  1. Spätné upozornenie: Anagramy, copywriterka, freelancerka
  2. Spätné upozornenie: Anagramy, copywriterka, freelancerka
  3. Spätné upozornenie: Anagramy, copywriterka, freelancerka

Comments are closed.