Viete, že nedávno bol Svetový deň spánku? Ja som ho oslávila, ako inak, spánkom. Nespím síce veľa, ale keď už spím, tak ma len tak slabučký šuchot nezobudí… 🙂 Iba ak moja Abba svojím hlasným brechotom! ;D

Ako sa spí vám? Neviem to naisto, ale myslím, že každý z nás už určite nejaké tie problémy so spánkom zažil: napr. idete si ľahnúť o niečo skôr, pretože potrebujete skoro ráno vstávať… Alebo viete, že nasledujúci deň bude pre vás náročný, preto sa chcete vyspať, no ako naschvál… NEVIETE ZASPAŤ!!! Nervozita s postupujúcim časom rastie, a nepomáha ani rátanie ovečiek, ani hrnček teplého mlieka, ba ani pohár vína.

Chápem a súcitím s vami, pretože presne toto poznám aj ja. :/ Pokiaľ sa vám toto stane len sporadicky, tak to ešte nemusí byť problém. Ale čo robiť, ak trpíte nespavosťou dlhodobo, a ako môže kvalita a kvantita spánku vplývať na vaše zdravie?

 

Vplyv spánku na náš organizmus / Čo o spánku vieme a ako na nás vplýva?

O spánku vlastne až tak veľa informácií nemáme. Je to dosť zvláštne, pretože v priemere prespíme až celú jednu TRETINU (1/3) svojho života. 

Vieme napr. len to, že behom kvalitného spánku sa nám REGENERUJÚ BUNKY, – čo je veľmi dôležité nielen pre naše zdravie, ale aj pre našu krásu. Takže dámy, – už žiadne včasné vstávanie cez víkend, aby ste stihli nakúpiť, upratať a navariť..! Upozornite svoju drahú polovičku, že pokiaľ chce mať krásnu a mladú ženu čo najdlhšie, musí preto niečo urobiť aj on – napríklad nakúpiť a upratať za vás. ;P

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok nám vraj pomáha aj pri REDUKCII VÁHY. Zjednodušene povedané tým, že keď sa dobre vyspíme, cítime sa na druhý deň ako znovuzrodení, a máme v sebe množstvo energie a dobrej nálady na rôzne fyzické aktivity. A vďaka tomu pohybu potom chudneme…

Ďalej vieme ešte to, že sa nám behom noci striedajú niekoľkokrát za sebou 4 FÁZY spánku.

  • PRVÁ FÁZA, čiže zaspávanie, trvá maximálne 10 minút. Náš dych a tep sa spomaľuje a oči pod viečkami sa pomaly pohybujú. Pri zaspávaní sa objavujú malé svalové kŕče, ktoré sú niekedy sprevádzané trhnutím celého tela, čo nás môže na chvíľu zobudiť.
  • Pri DRUHEJ FÁZE sa náš spánok prehlbuje, miznú pohyby očí, svalové napätie sa znižuje a telo sa prestane samovoľne hýbať.
  • V TRETEJ FÁZE sa srdečný tep a dych natoľko spomalí, že sa telo dostane do úplného pokoja. Je to fáza najhlbšieho spánku, kedy sa náš organizmus regeneruje, čiže „dobíja baterky“.
  • V ŠTVRTEJ FÁZE sa telo pomaly prebúdza, tep a dych sa zrýchľuje a pokiaľ vám už nezvoní budík, tak sa fázy budú zase opakovať.

Čo môže spôsobiť nedostatok spánku?

Keďže skoro celý deň trávime v práci, či cestovaním do nej, na zábavu a relax nám veľa času nezostáva… Každý z nás chce tráviť o niečo viac času so svojimi priateľmi či rodinou, a tak akosi prirodzene hľadáme, kde by sme si ho mohli trochu ukrojiť. Popritom zistíme, že v podstate nepotrebujeme spať 8 hodín, ale vcelku nám stačí, keď si telo zregenerujeme počas 5 hodín, a hneď máme 3 hodiny „k dobru“. Je však takéto riešenie správne? NIE, dlhodobo určite nie!

Na druhej strane sa nám ale môže stať, že aj keď si spánok chceme NAOZAJ dôkladne užiť, tak NEMÔŽEME ZASPAŤ, alebo je náš SPÁNOK príliš PLYTKÝ a ráno sa budíme unavení a ´rozbití´.

Či už kvalitu a kvantitu spánku ovplyvňujeme vedome alebo nie, má obrovský vplyv na naše zdravie. Pokiaľ sa nevieme poriadne vyspať dlhšiu dobu (niekoľko týždňov či mesiacov), je potrebné tento problém riešiť, pretože si môžeme privodiť jednu zo SPÁNKOVÝCH PORÚCH:

  • Obštrukčná spánková apnoe
  • Syndróm nepokojných nôh
  • Hypersomnia
  • Narkolepsia
  • Nočný des    
  • Nočné mory   
  • Spánková deprivácia
  • Hovorenie zo spánku     
  • Spánková paralýza
  • Námesačnosť

 

Ako sa spánkovým poruchám vyhýbať?

Je toho naozaj dosť, čo nám môže nekvalitný spánok spôsobiť… :/ Ako teda ovplyvniť to, aby sme sa týmto nepríjemným ochoreniam vyvarovali, a to bez odbornej a medikamentóznej pomoci..?!

V prvom rade – kvalitu spánku ovplyvňuje naša životospráva, preto nadmerné užívanie alkoholu, cigareta pred spaním, a ani hutné a mastné jedlo neskoro večer, nám k dobrému spánku určite nepomôže!  

Naopak, večerná prechádzka na čerstvom vzduchu, PRAVIDELNÉ UKLADANIE SA NA SPÁNOK v rovnakom čase. nerušený spánok 7 až 8 hodín (aj počas víkendu), užívanie si večera bez zbytočných stresov, meditácia, modlitba, masáž, písanie si denníka či iný aktívny relax (napr. maľovanie či vyfarbovanie), – to všetko nášmu spánku prospieva. Určite si treba pripomenúť, že spánku obetujeme až tretinu svojho života, a nesmieme preto zabúdať na kvalitnú posteľ (napr. od našej slovenskej firmy Materasso:)).

Nebuďme teda na seba lakomí a nešetrime na kvalitnom matraci, prikrývke či vankúši, pretože pokiaľ sa dobre postaráme o svoje spanie, budeme spať „ako v bavlnke“ a budeme sa do svojho hniezdočka spánkukaždý večer tešiť. ;D A to je asi ten základ – môcť sa na niečo spoľahnúť..! 😉 

 

Čo robiť, keď si so spánkovou poruchou nevieme poradiť sami?

Vyskúšali ste všetko, aby ste sa dobre vyspali, no aj tak nič nepomáha?! V tom prípade je načase, aby ste navštívili jedno zo spánkových laboratórií. Práve tu sa Vám budú venovať ODBORNÍ LEKÁRI, ktorí vďaka špeciálnym prístrojom nájdu príčinu a následne vám pomôžu vašu spánkovú poruchu liečiť.

Myslite na svoje fyzické aj psychické zdravie, a doprajte si pravidelný a kvalitný spánok! Nemusíte sa báť, že vám spánok kráti vaše voľné chvíle, pretože aj vďaka nemu môžete byť na tomto svete dlhšie, a tak si ešte viac užívať čas so svojimi blízkymi ;).