Som knihomoľ aj knižný barbar

Bez mučenia priznávam, že som veľký knihomoľ, knihomil, šprt, kockatá hlava, bibliofil, a neviem čo ešte – no už sa za to ani veľmi nehanbím..! 😀

Niektorí ľudia si však o mne myslia, že som skôr knižný barbar, lebo do kníh čarbem. No ja si to nemyslím, a už s tým nemám ani morálny problém, ako som mala kedysi.

Aké žánre čítam?

NAJradšej mám knihy odborné (marketingové, psychologické), populárno-náučné (napr. historické a prírodovedné encyklopédie), nábožensko-filozoficko-motivačné knihy, a beletristické diela inšpirované skutočnosťou, (alebo teda zo skutočného života). A presne o takýchto knihách vám chcem zároveň písať aj svoje recenzie.

Aké žánre nečítam?

Fantasy a sci-fi žáner mi veľa nehovorí, a musím sa priznať, že takéto knihy som ani nikdy nečítala. Asi som nemala šťastie na tie najlepšie, ktoré by ma naozaj chytili, alebo ma už od začiatku odrádzal ten obrovský počet strán, či série na pokračovanie, na ktoré som proste nemala nervy… Neviem, no asi je to práve mojou netrpezlivosťou, a túžbou vedieť vždy všetko a hneď. Asi mi všetky tie fantasy a sci-fi knihy pripadali príliš vzdialené, komplikované a nejasné, a ja som chcela objavovať veci čo najskôr, reálne, jednoducho a hlavne vďaka svojej vlastnej snahe – a nie vtedy, keď mi to ´z dobrej vôle´ umožní čarovný prútik alebo plášť. 😛

Žiaľ, viem, že som tak možno prišla o niekoľko zaujímavých zážitkov a fantastických príbehov, – no ja viem, čo ma baví viac, a preto sa chcem venovať skôr tomu. A možno si týmto mojím priznaním pohnevám mnohých milovníkov fantasy a sci-fi žánrov, ale chcela som vám o tom napísať pravdu. Aby ste sa tu zbytočne nezdržiavali hľadaním recenzií na takýto žáner, pretože recenzie kníh na takýto žáner tu zrejme nebudú. Tak či tak máme každý len obmedzený čas (na žitie, aj na čítanie), a nikto nikdy neprečíta všetko, čo vyjde.

Aké žánre/knihy recenzujem?

Namiesto fantasy, sci-fi, učebníc, slovníkov a technických príručiek, vám však viem ponúknuť inšpirácie a recenzie kníh z mnohých iných oblastí, a to predovšetkým:

  • Copywriting a Online marketing
  • Literatúra, spisovatelia a knihy
  • Filozoficko-náboženské zamyslenia
  • Eko, bio, natur a zero-waste život
  • Minimalizmus
  • Psychológia, seba-rozvoj a vzťahy
  • Psy
  • Cestovanie, turistika a výlety

Ako knihy recenzujem, a prečo?

Držím sa minimalistickej zásady, že ´Menej je viac´, a preto aj kníh, ktoré som prečítala, a ktoré tu chcem spomenúť, asi nebude príliš veľa. O to viac vám však prinesú! Chcem, aby tu kvalita recenzii prevládala nad ich kvantitou, a aby ste si z nich aj niečo odniesli.

Preto knihy hodnotím čo najviac objektívne a subjektívne zároveň, s veľkou dávkou otvorenosti a chápavosti, ale aj konštruktívnej kritiky.

MOJE Recenzie + MOJE poznámky

Všetky moje recenzie kníh, ako aj ostatné texty na webe, sú mojím vlastným výtvorom. Sú absolútne úprimné, autentické a nijako kopírované. Preto vás prosím o rešpektovanie môjho autorského práva na ne, a v prípade, že by ste z nich niečo použili, tak vás prosím o správne odkazovanie na ich zdroj (t.j. na môj konkrétny článok). ĎAKUJEM!