Haruki Murakami: Spisovatel jako povolání

Spisovatel jako povolání je skvelá kniha o písaní, od známeho japonského spisovateľa Murakamiho. Ten o sebe veľmi dlho nevedel, že má na písanie vôbec nejaké vlohy, a dozvedel sa to viac-menej až náhodou, pri sledovaní športového podujatia ako 29-ročný…

Vtedy ho niečo veľmi nútilo prísť domov a začať okamžite písať veci zo svojho života, a o svojich pocitoch…

´Spisovatel jako povolání´ je teda jeho úplne prvá kniha, debut, ktorý vydal ako 30-ročný, a ktorý sa stal okamžite úspešným. Táto kniha je napísaná ľahkým a svižným štýlom, úprimne a zo života, a ja jej určite dávam 5/5*.

Pána Murakamiho a jeho ženu živil dovtedy ich vlastný bar, v ktorom pracovali, neskôr si privyrábal aj ako prekladateľ anglickej literatúry, a až keď sa stal naozaj úspešným a známym (najmä v zahraničí), rozhodol sa pre písanie „na plný úväzok“. Písanie teda už začal brať nielen ako svoje hobby, ale aj ako svoju prácu, povolanie a poslanie.

Murakami vo svojej knihe dáva rady o tom, ako písať, pre koho písať, ako prekonať spisovateľský blok, a taktiež odhaľuje aj dosť veľa zo svojho života, detstva a povahy. Píše napr. o tom, ako kedysi neznášal školu, prázdne bifľovanie, memorovanie a telocvik…

Kritizuje neuveriteľnú šikanu, ktorá sa na japonských školách rozmohla a skostnatenosť japonského školského systému. Taktiež mu nevyhovovali nariadenia a pravidlá, ktoré sa v jeho kultúre tak veľmi vyskytovali, a preto sa rozhodol cestovať po Európe, až sa napokon usadil v USA… To preto, lebo Amerika je vraj pre slobodnú a nezávislú dušu spisovateľa predsa len vhodnejšia než konzervatívne Japonsko.

Hodnotenie:

5/5* SUPER, odporúčam! 😉