Ako začať podnikať? Čo na to treba, a má to vôbec zmysel?

Chcete začať podnikať, len ešte neviete ako? Už vás otravuje to večné chodenie do práce, skoré vstávanie, či zúrivý šéf? Je tu riešenie.

Nie je síce pre každého, no pár ľudí sa v ňom určite nájde. Ide o samostatné podnikanie – resp. živnostníčenie pod vlastným menom, na vlastnú zodpovednosť a s vlastným kapitálom. V dnešnej dobe možno tak trochu risk, ale stále platí aj to staré známe, že ´Risk je zisk!´ A ak na to máte, veríte si, máte už o tom čo-to naštudované, a môžete počítať aj s nejakou tou reálnou podporou niekoho, kto už takto podniká, potom prečo to neskúsiť?! 🙂

Čo treba spĺňať?!

Ak totiž tie vyššie spomenuté podmienky ako-tak spĺňate, môžete toho oveľa viac získať, než stratiť. Zle však môžu dopadnúť tí, ktorí sa do podnikania -´živnostníčenia´ púšťajú bezhlavo, bez reálnych vedomostí, bez zistených detailov, bez potrebnej vytrvalosti, rozvahy a podpory, a dajme tomu, len na základe svojich idealistických predstáv.

Nevravím, že mať ideály a vieru v ´lepší zajtrajšok´ je niečo zlé, ale netreba to príliš preháňať. K úspechu vám totiž iba samotná viera naozaj nepostačí. Musíte k nej vždy pridružiť aj nejaké tie teoretické vedomosti, technické zručnosti, aktuálne informácie z médií a od ľudí, pevné nervy, trpezlivosť, schopnosť učiť sa a pamätať si veci, dostatok času + neochvejnú vytrvalosť a odhodlanie. Inak to veru naozaj nepôjde, a zrealizovať váš vysnený biznis sa vám tak ľahko nepodarí.

Čas, čas a zase len čas…

Takže najskôr si poriadne premyslite, či tieto vyššie uvedené podmienky a vlastnosti aspoň zčasti spĺňate, a HLAVNE či ste ochotní venovať svojmu podnikaniu (a tým pádom aj novému životnému štýlu) dostatok svojich peňazí svojho času. Ten je totiž NAOZAJ dôležitý, a pri rozbiehaní vášho podnikania ho budete potrebovať asi zo všetkého najviac. A to nielen na učenie sa nových vecí, ale aj na administratívne záležitosti, na chodenie po úradoch, na stretávanie sa s inými podnikateľmi, na spomalené počítače, nefungujúce servery, či na výpočet daní a odvodov.

Neodradilo vás to..?! Snáď až tak nie. Dúfam, že tí, ktorí to naozaj chcú, a sú o svojej geniálnej myšlienke naozaj presvedčení, sa odradiť nedajú… Ak si NAOZAJ veríte, nenechajte sa znechutiť, ale  zapracujte na sebe, vzdelávajte sa, komunikujte s inými, a snažte sa venovať svojmu nápadu tak veľmi, ako sa len dá. Ak máte v hlave skvelú myšlienku, ktorá má zmysel, a ktorá by mohla nejako pomôcť, choďte si za tým, a snažte sa. Držím vám v tom palce! 

P.S.: Skvelou knihou o tom, ako sa nevzdávať a veriť svojmu snu, je už trojročný Bestseller zo sekcie Biznis:  od Michala Trubana: SUPPORT. Odporúčam!

Support - Michal Truban