Jennifer Clementová: Modlitby za unesené

Kniha od Jennifer Clementovej, Modlitby za unesené, je veľmi zaujímavá a na reálnych skutočnostiach založená kniha, o ťažkom živote dievčat a žien v hornatom mexickom štáte Guerrero. V knihe sa opisujú rôzne spôsoby, ako matky schovávajú a špatia svoje dcéry. Len preto aby ich ochránili pred násilnými drogovými kartelmi.

Chlapčenské oblečenie, strihanie vlasov na krátko, či začierňovanie tvárí a zubov, sú vraj v mexických horách bežné praktiky, ktoré matky robia na oklamanie narkobarónov. Ani to však niekedy nepomáha, pretože ľudia z okolia  častokrát sami prezradia, kto a kde aké dieťa ukrýva… 

Kúpiť či nekúpiť?!

Kniha má 234 reálnych strán (a len 1 preklep :)), no ak sa do nej začítate, určite ju zhltnete aj za 1-2 dni. Musím povedať, že mňa zaujala hneď od začiatku, ako som si prečítala jej názov. A pravdupovediac, naozaj ma nesklamala. Podľa mňa je SUPER, pretože vás nielenže vtiahne do deja, do života 13-ročnej Ladydi a do tých hrozne chudobných a nebezpečných pomerov, ale dozviete sa z nej i množstvo iných zaujímavých vecí. Napr. ohľadom horúceho mexického podnebia, chabého vzdelania, chatrného zdravia, rodinných vzťahov a celkovej sociálno-spoločenskej situácie v tom kraji.

Mne osobne dala kniha dosť. Prinajmenšom to, že po jej prečítaní si už oveľa viac vážim naše podnebie, naše zdravotníctvo, naše školstvo a našu celkovo oveľa väčšiu bezpečnosť, než je tá v Mexiku. Už sa príliš nečudujem tomu, že odtiaľ toľkí utekajú do hlavného mesta Mexiko alebo za ´lepšou budúcnosťou do USA´. (Aj keď D. Trumpovi sa ten nával samozrejme nepáči, a vyhráža sa okamžitým odlifrovaním naspäť. ;))

Takže, je kniha dobrá alebo nie? Ale áno! Kniha Modlitby za unesené je FAJN a odporúčam ju všetkým tým, ktorí sa chcú nielen preniesť do celkom iného a nebezpečného sveta mexických žien, ale i tým, ktorí chcú vedieť, ako to v takom Mexiku a v jeho susedných štátoch vyzerá.

Modlitby za unesené - zadná obálka

P.S.: Ak by už  táto knižka bola náhodou v Martinuse vypredaná, skúste si ju objednať cez vydavateľstvo Bux.sk. Určite stojí za to. ;))